сряда, 10 февруари 2016 г.

Бас китара:Упражнение за техника на лявата ръка

Една от основните разлики между  електрическата, класическата и бас китарата е грифа. Значително по-дълъг, грифа на бас китарата изисква по-голямо разтягане на пръстите. Разточнието от праг, до праг е по- голяма и от това могат да се правят много грешки.
Във видео урока демонстрирам лесен начин за създаване на добра постановка на дясната ръка. Следвай съветите ми и ще си спестиш много болка и грешки.
Нещо много дразнещо- размера на ръката не е от значение! от значение е правилната и постановка и колко време отделш за упражняване.


Еx.1. Започни бавно и задължително с метроном. Използваи i-m, m-i, a-m, m-a, пръстовки за дясната ръка. Започни като четвъртини, а след това и с по-бързи нотни трайности ( a,b,c)

Приятно свирене.

Метъл Рифове: Как да използвам хармоничен минор?

Във създаването на една песен или китарно соло участват много елементи - акорди, гами, ритъм и т.н. Но ако се придържаш към използваните класически методи не очаквай разнообразна мелодия. Хармоничният минор е използван не само в класическата музика, а и в метъл жанра. Като разновидност на натуралния, хармоничния и мелодичният са често използвани.


Първо, нека разгледаме строежа на натуралния минор.
Упр.1. Ла натурален минор от пета позиция на една струна
Като паралелна тоналност на До мажор, Ла минор няма арматурни знаци ( #/b ). Това се дължи и поради строежа на минорните гами - за да постройм минорна гама трябва да изпълним условието: между 2-3 и 5-6 степени да има 1/2 тон, а между всички останали 1 тон.
Упр. 2-3. Ла минор от пета позиция.

Упр. 4-5
Строежа на хармоничния минор е малко по-различен. Характерна е повишената 7-ма степен.
Отново имаме 1/2т. между 2-3, 5-6 степени, но между 6-7 имаме 1-1/2т. Точно тази 7-ма повишена степен дава характерия саунд.
Упр.6.  Може да чуеш във видео урока, използването на ла хармоничен минор от първа позиция ( 01:40 ).
Упр.7. Пример за използване на ла хармоничен минор ( 02:17 от видео урока )

Упр.8. Тръгвайки от Ла като тоника, основна степен, можем да приложим този риф върху 4-та и 5- та степени ( S-D ). Единственото, което променяме е началния тон - ла-ре-ми. Обърни внимание на доминантата, едновременното изсвирване на ми и останалите тонове създава интервали, който звучат много добре в цялостната композиция.
Приятно свирене.

вторник, 9 февруари 2016 г.

Как да изсвирq Клетва на Щурците


Щурците - Клетва

В тази първа публикация в този блог ще свирим, една от най-класическите Български песни - Клетва на Щурците. 


Използвани акорди

|D       Am  |
Кълна се
|G         Em| D  Am| G  Em|
Никога да не забравям теб
|D       Am  |С когото
|G         Em| D  Am | G C7|
пет години всичко съм делил
|F    |
Кълна се
   |Cm                    F | Bb  Dm  | Gm  A7 |
Попадне ли  в беда  един от нас.....

           |D          Bm | C            A |
Да му подам ръка и в лош за мене час                  /х2

Кълна се
попадна ли в беда да не предавам
Приятелските грешки да прощавам
Кълна се в дявола и в бога
Да сторя аз за теб каквото мога


   | D       Bm|
Заклех се
    |C         A|
Заклех се
    |D       Bm|
Заклех се
    |C         A|
Заклех се
    |D

Заклех се

Тремоло на класическа китара

В този урок ще разгледаме тремоло. Основното при тази техника е релаксираната дясна ръка. Пръстите трябва да са над струната, редувайки се един след друг. Търси равномерен тон, без акценти. Разумен начин за упражняване е: първо да изсвириш тоновете с палец, а след това тези с останалите пръсти. След няколко повторения комбинирай заедно. Започни с бавно темпо и постепенно забързвай. Разгледай двата примера, комбинирай ги заедно. Първо свири вторият пример ( осмина триоли), след което вторият. По този начин в едно темпо ще има малко забързване. Вдигай темпото с 10bpm, продължавай до възникване на трудност, при най-малка грешка или напрежение забави с 5bpm. Не допускай преждевременно увеличаване на темпото, следи добре движението на двете ръце. Изгледай видео урока за повече информация.

Упр.1

Упр.2.

Rock School #1

Нека бъде РОК!
Рок музиката, накратко рок (на английскиRock, съкратено от rock'n'roll), е популярен музикален жанр, обобщаващ няколко поджанра и водещ началото си от първата половина на 1950-те години на XX век в САЩ. Корените му се крият в ранния ритъм енд блус и американската кънтри музика, както и в джаза и класическата музика. За негова официална рождена дата се счита записването на песента на Бил Хейли „Rock Around the Clock“ през 1954 година, която събужда невиждан дотогава интерес.
В тази първа публикация, посветена на рок музиката, ще разгледаме някой от основните похвати в този стил.





Пример 1.

понеделник, 8 февруари 2016 г.

Как да свиря на бас китара - за начинаещи / How to play Bass Guitar

Здравейте, това е първата публикация в този блог! 
Бас китарата е един невероятен инструмент, изключително важен за всяка група. Въпреки мнението на повечето хора, че това е един лесен музикален инструмент за свирене, това е грешно. Няма лесен инструмент и няма слаб музикант, естествено ако не отделяш време в свирене, няма как да си добър.
В първия урок ще разгледаме базови умения при свирене на бас китара - каква е правилната позици, как се държи и свири на него.


Упр. 1
Повтори с: m( среден ), a ( безименен ), i+m, m+a, i+a.


Урок по класическа китара/ Джулиани #21

Ден 21 ( Видео урок 2 )

        Здравейте, от днес започвам промяна в уроците. Публикацийте ще бъдат съпътствани от кратко видео. Друга основна промяна е в това, че всеки ден темата на публикацита ще засяка различни техники и аспекти на китарното майсторство т.е. ще бъде по разнообразно.
        Днес ще разглеждам основните упр. за техника на лявата и дясната ръка.
        

Как да свиря Блус #2

Основната форма на блуса, криеща се в I, IV, V степени е градивната единица, но това е доста просто. Не е възможно да свирим постоянно еднакви тонове и това да бъде интересно. В тази публикация ще разгледаме акордите съставящи блуса. Най- характерното звучене е това на септимата или на седмият тон в акорда. Както знаем акордите се строят също от степени. В мажорният акорд участват I - III - V степени. Тук ще включим и доминантната 7-ма степен -b7



неделя, 7 февруари 2016 г.

Промяна!

Здравейте,
След дълга подготовка, следващата седмица ще бъде много динамична! Всеки ден ще ви представям по няколко видео урока. До момента всяка тема бе откъсъчна, лутах се почти всеки ден в различна тема. След кратък " брифинг" с екипа на блога, решихме да променим формата.
Всеки ден от седмицата ще бъде насочен към различна тема, а всяка тема ще се повтаря следващата седмица. Ще има за всеки по нещо.
Друга основна промяна, е развитието на бас китара блога и този за акустична китара. В блога за акустична китара ще може да учите любими свой български песни. За момента с екипа се спряхме на някой песни, но ако имаш предложения, пиши ми.
Като основна промяна е цялостната навигация в блоговет. В момента ти си в основният блог, но ако си заинтересуван от специфични уроци, можеш да избереш някой от другите блогове. В този се публикуват уроци за всички разглеждани теми.


Всеки един блог е специфичен, разглежда точно определена тема. В менюто на главния блог може да избереш един от другите. Това е за твое улеснение. Всеки блог, от своя страна, има свор под-меню. В него може да откриеш още по-специфични теми.



Като цяло, всеки ден ще има видео урок. Графика показан отгоре, демонстрира точно това. Ще бъде една много интересна седмица. Надявам се да бъде такава и за теб! Все пак ако имаш съвети и предложения не забравяй да ми пишеш.
класическа китара - https://www.kitarata.blogspot.com
електрическа китара- https://www.svirqkitara.blogspot.com
бас китара ( старт 08.02.16) - https://www.basskitara.blogspot.com
акустична китара ( старт 09.02.16- https://www.bg-pesni.blogspot.com

понеделник, 1 февруари 2016 г.

Historical Classical Guitar #20 Видео урок

Ден 20 ( Видео урок 1 )

        Здравейте, от днес започвам промяна в уроците. Публикацийте ще бъдат съпътствани от кратко видео. Друга основна промяна е в това, че всеки ден темата на публикацита ще засяка различни техники и аспекти на китарното майсторство т.е. ще бъде по разнообразно.
        Всеки понеделник и четвъртак ще разглеждаме "историческа" школа, а в другите дн ще обръщам внимание на важни техники и упражнения. 
        Надявамам се промяната да ви е полезна.
       

Subscribe Us

Recent-post

Blog Archive

Facebook