неделя, 29 ноември 2015 г.

Контакт

Контакт


Намирате този блог за интересен и полезен, но смятате, че имате нужда от уроци по китар на живо или online! Ако имате подобно желание попълнете формуляра за връзка ( Свържи се с мен), а след това и аз ще се свържа с вас чрез имейл.
Също така ако имате съвети към мен или желания, критика или каквото и да е било свържете се с мен.

Базов курс по китара

Базов курс по китара



Урок №1
Урок №2


скоро урок №3


Пиеси

#1 Пиеса
( Начални умения )

Allegro espressivo                                                                                          Сицилиана - Ф. Карули



#2
Буре - К. Граупер Moderato


#3
Пасторал - М.Каркаси
Видео : ТУК

Меланхолия - Наполеон Кост




Класическа китара

В този раздел може да научите всичко което ви интересува за класическата китара, а в подразделите може да разгледате различни уроци по класическа китара!
Пиеси : Тук
Етюди : Тук

Китарата е древен и благороден инструмен, чиято история може да бъде проследена над 4000 години назад във времето. Има много теории за произхода на инструмента. Често се твърди, че китарата е произлязла от лютнята, или дори от древногръцкия „κιθάρα“ ( китхара ). Изследване направено от д-р Майкъл Kaшa през 1960 показа, че тези твърдения са неправилни. Той показа, че лютнята има  отделна линия на развитие, която споделя общи предци с китарата, но няма влияние върху развитието и. Влиянието в обратна посока не може да се отрече също.
Единствените "доказателства" за теорията на ”китхара“ е приликата между гръцката дума "kithara" и испанската дума "quitarra". Трудно е да си представим как китарата може да се е развила от ”kithara, която е напълно различен вид инструмент, а именно -кръгла арфа с квадратни рамки, или "лира". 

 Най-ранният струнен инструмент познат на археолозите е купоподобната арфа и тамбурс. Такива инструменти са намирани в древен Шумер, Вавилон и Египедската цивилизация около 2500-2000 г.пр.хр. Те са имали една или няколко копринени струни[12].
Най- стария  китаро подобен запазен инструмент е на 3500 г. преднадлежала на Египедски певец. Намерения танбур има три струни и плектрум ( перо).
Смятания за един от прародителите на китарата Уд е пренесен от маврите в Испания. Тамбура взема друга линия на развитие в страните от Арабския полуостров. Променя пропорциите си и няма прагчета. Европеиците добавят прагчета на Уд-а и го наричат „Лютня“ произлизащо от арабското име " Al'ud "(буквално" на дърво "), чрез испанското име" възхваляват ". лютня или Уд се определя като инструмент с къса шия .много струни, голямо крушовидно тяло. От 15 до 17 в.  лютнята е разпространена из цяла Европа. Лютната за времето си също е изиграла своята важна роля за развитието на музикалния живот в Западна Европа.
Чрез намесата на маврите в Испания се появява един от най-емблематичните китарни стилове. Фламенкото възниква при сливането на културите на населението на средновековна Андалусия, на чиито територии живеели араби, евреи, цигани, християни под «патронажа» на мюсюлманите, които се отнасяли доста толератнтно към традициите им. В този период три религии – християнството, исляма и юдаизма – влезли в по-тясно и вероятно по-продуктивно отколкото в предходните епохи взаимодействие една с друга. Това бил период на всеобщо търсене – между хората от различни вероизповедания протичал обмен на знания. Давал се приоритет на практическия опит, но същевременно с него човешкият живот се разглеждал много символично. Духовните ценности се тълкували различно от различните религии, но всички те ги уважавали в еднаква степен. Фламенкото като символ на тази епоха се сформирало при срещата на многото култури, затова то побира в себе си и синтезира знанията на тези различни традиции.[9]

 Името китара идва от древен санскрит tar (струна). Срещат се струнни музикални иснструменти с това име в централна Азия. Те са запазили своята форма непроменена от стотици години. Много от тях имат име което завършва на „ tar “ отговарящо за броя струни – Dotar, Setar, Chartar, Panchtar – две, три, четири, пет струни. Индииския Sitar със сигурност е зел името си от Персииския Setar, но след векове Индийския се развива в напълно различен инструмент [12].
Става ясно, че древните прародители на китарата идват в Европа от Египет и Месопотамия. Ранната версия на този инструмент най-често е имал четири струни. През ренесанса струните стават пет и се появява стандартно настроиване ( A D G B E ) както при първите пет струни и на съвременната китара. Също така и формата е почти същата.
Шестстунната китара се появява в Италия „ guitarra battenteпрез 17 век и всички производители на китари в Европа започват да следват това нововъведение Съвременния си вид добива в края на XVIII и началото на XIX век. Има форма на цифрата 8, с дълъг гриф и метални преградки — позиции за пръстите. Най-често днес се среща шестструнната — испанска, италианска. Звучи октава по-ниско от нотираното. Освен нея има и руска седемструнна.
Класическата китара навлиза в камерното музициране през XVIII век, във висшето общество на Англия и Франция. В началото на XIX век дизайнът ѝ е значително развит от лютиерите — започва да се развива формата на тялото, засилват се кривите, сменят се различни видове дървета, а използваните дотогава дървени ключове биват заменени с метални. В средата на XIX в. интересът към този инструмент значително намалява, за да се възроди отново в началото на ХХ век от виртуозите Франческо Тарега и Андрес Сеговия. Днес класическата китара има трайно място в музикалната култура на Европа.
За китара са писали произведения и са свирили на този инструмент Шуберт, Вебер, Берлиоз, Вагнер, Паганини, Бокерини и други световноизвестни композитори [7].
Съвременната класическа китара има следните характерни особености:
Тя е акустичен инструмент. Звукът се усилва единствено благодарение на формата на корпуса и акустичните качества използваната дървесина.
Има шест струни. Някои класически китари имат 7 или 8 струни за увеличаване на басовия диапазон. Седемструнна китара е руската класическа китара.
Струните са изработени от синтетичен материал най-често найлон. В миналото са изработвани от животински черва. Последните три струни (4-та, 5-та и 6-та) са увити с метал, най-често никел, но сърцевината им е от найлон. По-рядко се среща трета увита струна.
Поради слабото обтягане на струните, грифът се изработва изцяло от дърво без да има нужда от усилване с метален прът.
Грифът е значително по-широк а струните са на по-голямо разстояние от него, отколкото на китарите със метални струни. От една страна това улеснява „намирането“ на определена нота, но от друга изисква значително по-големи усилие от пръстите по време на свирене например при баре.
Класическите китари имат само 12 прагчета между главата и тялото на китарата, докато при китарите с метални струни обикновено има 14 и повече прагчета.
Плочката на грифа традиционно е изцяло черен без никакви маркери. Ако изобщо има такива те са отстрани от „горната“ страна т.е. откъм 6-та струна (болшинството китаристи държат китарата с лява ръка върху грифа и използват дясната за звукоизвличане при което 6-та струна се намира най-близко до лицето на китариста).
Класическите китари по принцип се правят без плочка, която да предпазва горната страница на корпуса на китарата. Тъй като при класическата китара не се предполага използването на перце няма нужда от подобна защита а всеки допълнителен детайл влошава акустиката на инструмента. Изключение правят китарите за фламенко където се използват много удари с пръсти и нокти по корпуса, но те по принцип се считат за отделен тип китари тъй като имат и други конструктивни особености.
Тоновият обхват на китарата е от Ми на голяма до Си на трета октава.
На класическа китара по традиция се свири без усилване на звука, но при изпълнения на шумни места може да се използва микрофон пред или вътре в корпуса на китарата.
Свиренето на класическа китара предполага и „класическа постановка“ на изпълнителя въпреки, че това е въпрос както лични предпочитания така и на възгледи на различните школи. Най-често срещаната постановка е с корпус на китарата лежащ на лявото бедро и гриф разположен под ъгъл около 45° спрямо пода. Тази позиция изисква повдигане на левия крак с помощта на стъпенка (столче за крак).
Класическата китара е предназначена за свирене с найлонови струни заради което тя е много по-мека и притежава по-нежен и мек звук, подходящ повече за класическа музика.

сряда, 25 ноември 2015 г.

Етюди

#1 Етюди
( Начални умения )

       Andante                                                                                       Фернандо Сор ( C durr 4/4 )

#2 Етюди


Allegro                                                                                                              F.Carulli


Етюд №3
Allegro - Любен Панайотов


Etude #4
Allegro       F.Carulli


Etude #5
Napoleon Cost


Етюд 6



Andante F. Carulli


Етюд 7



Валс Жозеф         Мезоние

вторник, 17 ноември 2015 г.

Software (H/S)

В тази чaст Software ще се разглеждат настройки на компютъра и работата с аудио софтуеар.

DIY Домашно музикално студио

Част 4

DIY 4 DAW Дигитална работна станция AUDIO SOFTWARE 

За да записваме на своят компютар ни е нужен и софт. Тук ще се спра върху два варианта- платен и безплатен. Въпреки, че в България понятие като платена програма малко изчезва ( благодарение на торенти и т.н. ) все пак лицензираният софт. е много по-добър от пиратският. Всяка програма която ще разгледам има Trial - т.е. време в което можете да използвате пълният и капацитет преди да трябва да я закупите. Но ... все пак живеем в държава, в коята парите са кът! Поради това спокойно може да се прибягва и до услугите на пиратските програми ( просто за проба). Също така ще разгледам и безплатните програми. Free software - понякога с някои ограничения от платените, но ако нямате достатъчно финанси и не искате да бъдете пират, това е вашият вариант. Може би крайния микс ще бъде по- добър от тарикатския торент.
DAW - Дигитална работна станция - или това е софта, който  ни е нужен, за да записваме. Ето един лист от програми:
ДОСТА ГОЛЯМ БРОЙ !!! ИМА И ОЩЕ МНОГО !!!
И естествено всеки има свои избор. Ако е нужно да пиша за всяка една програма ... темата няма да има край. Гледайте видеото за подробности. В него разглеждам някой от най- използваните програми- безплатни и платени. Работата с всяка една от тях е почти единтична, въпрос на свикване с това кое къде е ... но отнема време.
Аз лично използвам Ableton Live ... знам, повечето хора я използват за денс музика....  Но! Всяка програма има изисквания към Пц-то т.е. моят компютър не е последна дума на техниката, но съм избрал програма, коята ми върви добре и леко.  
В следващото видео може да видите как да записвате чрез Ableton : https://www.youtube.com/watch?v=oucfjc4f3KQ
Подробностите към него ще дойдат скоро:)

Част 3

DIY Домашно музикално студио

Част 2 Включване на външен ефект



        Здравейте, това е втората част от поредицата за домашно музикално студио! Ще се придържам към създаването на възможно най-евтиния вариант.
        В тази част ще разглеждам "външни" китарни ефекти, или по скоро, китарни ефекти.
        Ефектите за китара се разделят на няколко вида:
- Единични педали - познати като " камиончета" ( ang. stompbox ) - единичен китарен ефект - с цени от (клик)


- Мултиефект процесори - разполагащ с много ефекти - Цените варират между (клик)

- Ефекти за бас;
- Ефекти за акустична китара.


    Независимо от вида ефект който използваш или ще използваш, свързването е винаги по един и същ начин!
Ще имаш нужда от два кабела жак жак 6,3мм, ефект и преходник ( описан в предишната част от поредицата ( кликни ако не си изгледал Част 1 ).
1- Вкарай едната страна на кабела в китарата, а другата в INPUT на твоят ефект.
2 - Включи другият кабел в изхода на ефекта ( OUTPUT R/L ), другия му край в звуковата карта на компютара.
3- Включи захранването на ефекта
4- Усили звука на китарата, ефекта и компютъра ( или усилвател )
5- СВИРИ !
        Ако нещо не ви е станало ясно или имате въпроси, пишете ми !

Subscribe Us

Recent-post

Blog Archive

Facebook